Szudán
Pár mondat Szudánról, az ismeretlen, távoli, véres, de még így is lenyűgöző országról.
KundK Szudán by CandCHUN
Beszélgetőpartnerek:
Bányász Péter, Benicsák Péter, Illés Zoltán, Marton Péter, Wagner Péter
Némi infó a műsorban elhangzott nevekről:
Hassan al-Turabi
Ayman al-Zawahiri
A Kül-világ legutóbbi száma.
A podcast logóját Apagyi Zsolt készítette.
Az intro Leventebandi munkája.
A zene K'naan - The Beginning c. száma.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Jucek 2011.10.04. 21:00:14
ScoTTThun · http://candc.blog.hu 2011.10.04. 21:31:48
Kezd bennem formálódni a gyanú, hogy a megjelenéseinkkel bedöntjük a szerverüket, pedig alig 2-300 ember vág bele a letöltésbe az első pár percben. :)
ScoTTThun · http://candc.blog.hu 2011.10.06. 20:45:28
Iróniát látok abban, hogy éppen ma reggel vonták le a szolgáltatás díját. :)
Mindenesetre kitartunk a cég mellett...
stoppos76 2011.10.07. 11:39:39
stoppos76 2011.10.07. 12:17:42
ScoTTThun · http://candc.blog.hu 2011.10.07. 20:02:39
nawakusi 2011.10.08. 23:48:23
Később még azért visszanézek hátha rendbejön.
ScoTTThun · http://candc.blog.hu 2011.10.09. 08:40:14
A fejlecben az iTunes linkre kattintva tudja barki podcastkent letolteni az anyagot. Ehhez tobb kliens is van, de javasolt az iTunes hasznalata.
Az elso adas eseten is adodtak ilyen problemak. Akkor a Nepsziget Kft. szerveren tettuk elerhetove az anyagot es ez a jovoben is mehet igy.
Tovabba mar sokadjara merult fol egy YouTube account letrehozasa. Azt vajon mennyien pereferalnak a mostanival szemben?
nawakusi 2011.10.09. 12:49:08
Guha 2011.10.10. 11:01:03
És természetesen relativizáljunk: Németországban például nemigen állíthatnánk, hogy a kormány uralja a helyzetet, ha mondjuk az egyik tartományban néhány falut ellenőrizne egy lázadó tábornok és gyilkolászná a hadsereg arra járőrőző / állomásozó alakulatait.
Dél-Szudánban (és persze pl. DR Kongóban - gondoljunk Kivura és még néhány fekete-afrikai országban) ez előfodul. Aztán persze megegyeznek. A lázadó vezér kap egy jó kis miniszterhelyettesi / tábornoki pozíciót és a saját háza táján verbuvált milícia szétszalad. De hazatérve mindaddig simán tud párszáz embert toborozni, amíg az ország tele van fegyverrel.
Szóval: a fejlesztések elindultak, utak épülnek és a lefegyverzések is zajlanak a civilek körében. Az egyháznak (episzkopális és katolikus + újabban az evangelisták is), a civil szervezeteknek és a politikai ellenzéknek (és persze a jelentős nyugati tőkének - segélyezés) köszönhetően a városi lakosság lassan a kezébe veszi a sorsát és elindul(hat) egy demokratikus átalakulás. A nagy kérdés, hogy a hadseregre (az egykori felszabadítási mozgalom) épülő kormány felismeri -e azt, hogy a nyitás végsősoron az ő túlélését segíti majd elő, avagy a választási vereségtől való félelme visszafordítja / konzerválja a diktatúrát.
Ekkor pedig kérdés, hogy lesz -e olyan erő, amely az SPLM-et képes lesz megdönteni. Észak hagyományosan szítja a déli ellentéteket, ám most igencsak el van foglalva belső bajaival és egy észak-déli háború is elképzelhetetlen.
- Illés Zoltán -
stoppos76 2011.10.11. 13:50:26
Csak ötletelek.
Guha 2011.10.11. 21:49:42
Ahogy a felvételen is hallhatod, Kartúm 3 háborút vív saját (maradék) országában (Darfúr, Dél Kordofán és Kék Nílus), amely még a kínai támogatás és a délről érkező olaj megcsapolásából származó extra bevételekből is nehezen finanszírozható.
Plusz Bashirnak és egyre szűkülő körének is egyre több kenőpénzt kell különböző zsebekbe tenni, hogy túléljenek és hatalmon maradjanak Kartúmban.
Egyszóval szorul a hurok. Erővel és pénzzel sem fogják sokáig bírni.
Dél nem valószínű, hogy új olajvezetéket fog építeni, hacsak nem találnak még nagy mennyiségű olajat Jonglei tartományban, tehát meg kell egyezzenek Északkal a tranzitdíj ügyében. A megegyezéshez valószínűleg szükség lesz Kína közbenjárására is, hogy Kartúm ne élhessen vissza monopolhelyzetével (legutóbb 32 USD tranzitdíjat kért egy hordó után, amit kb. 90 USD-ért tud Dél eladni).
Az olajon meg kell egyezniük, és mindkettőnek megvan a maga baja. Délnek az államépítés, Északnak az államfenntartás.
Észak "öngyilkos ámokfutása" előbb-utóbb véget ér, leginkább akkor, mikor Kína számára is tarthatatlanná válik Kartúm támogatása, vagy nem tud már mindkét féllel jóban lenni és széles mosollyal üzletelni.
A zűrzavar mélyítése mindig is opció volt és lesz annak, akinek ez érdekében áll(t). Legyen az Kartúm, vagy bárki más.
Ez ellen Dél egy átfogó lakossági leszereléssel és az úthálózat megfelelő kiterjesztésével tud leghatékonyabban tenni. A folyamat elkezdődött, ám időbe telik.
Idén már több mint 2000 déli halt meg belső összetűzésekben (ezek egy része "hagyományos etnikai / klánok közötti torzsalkodás, marhalopás és annak megbosszulása, másik része a lázadó hadurak támadásai miatt).
A lázadó hadurak egy részét még mindig támogatja Kartúm (a második észak-déli polgárháború során bevett gyakorlat szerint), ám keze egyre kevésbé ér át az új határ túloldalára.
Üdv.